Táto 3D tlačiareň má šancu zmeniť celý módny priemysel. Podarí sa jej to?

In Crowdfunding, IndieKicks, Tech by R@100Leave a Comment

3D tlačiarene sú viac a viac rozšírené a je len otázkou času, kedy si namiesto návštevy obchodu len stiahneš 3D model a vytlačíš vec, ktorú práve potrebuješ. Ale čo si nevytlačíš, sú šaty, oblečenie, nositeľná látka. Túto dieru dokáže vyplniť práve Electroloom.

Electroloom

Je to projekt na Kickstarteri, ktorého výsledkom je 3D tlačiareň na látku. Zatiaľ ide o prototyp a alfa verzia stojí $5000, nie je to dokonalé, ale radšej sa pozrime, čo a ako to dokáže.

Na vytvorenie strihu potrebuješ nejaký CAD softvér alebo si iným spôsobom vytvoriť šablónu. Šablóna je kovová plocha (ideálne čo najhladšia), na ktorú sa budú nanášať vlákna. Pomocou electrospinningu, nanášania tekutej látky elektrickým nábojom, sa rovnomerne pokryje celý povrch šablóny, a tak sa vytvorí vrstva látky tvorená micro a nanoskopickými vláknami.

ikt-electroloom

Takto vytvorená látka má podobné vlastnosti ako napríklad bavlna. Samozrejme, na procese výroby treba ešte pracovať, momentálne Electroloom tím skúša rôzne kombinácie roztoku, z ktorého látku vyrábajú. Ešte to nie je v štádiu, kde by takto vyrobené oblečenie malo výdrž ako bežné. Neodporúčajú ho ani prať, ale zato odpudzuje vodu, tak prečo ho prať, keď ho neušpiníš?

ikt-electroloom2

Momentálne je táto tlačiareň určená na výrobu protypov a ešte nejaký čas potrvá, kým pôjde takto vyrábať bežne nositeľné oblečenie. Výroba jedného kusu trvá okolo 14 hodín v závislosti od povrchu.

Ak chceš podporiť projekt a nemáš tisíce na vlastný stroj, za $10 dostaneš vzorku látky z tlačiarne, prípadne za $100 môžeš byť jedným z prvých 50 ľudí, ktorí budú nosiť sukňu z elektrického tkáčskeho stavu. A čo ty vieš, možno ich o pár rokov budeme nosiť všetci.

Pridaj komentár