The Middleman: Bojuje so zlom, aby ste nemuseli vy…

In Komiksy, Recenzia, Seriály by KeramLeave a Comment

pcs_1-1376215000Poznáte to. Je leto a okrem horúčav panuje aj seriálové sucho. Tak si poviete, že si dáte maratón seriálov, ktoré ste si chceli už dávnejšie pozrieť. Ja osobne som sa toto leto rozhodol pre kultovku Buffy: The Vampire Slayer, trávnikársku ságu Weeds a seriálovú adaptáciu komiksu The Middleman. Práve posledná menovaná záležitosť je viac nerdy a plnšia popkultúrnych odkazov a hlášok než seriály Community a Big Bang Theory dokopy. Bohužiaľ, dožila sa iba jednej série (podobne ako výborné Freaks and Geeks). Ale o tom si povieme niečo neskôr. Mrknime sa, z akej predlohy scenáristi vychádzali.

pcs_1-1376214993Wendy Watsonová má dobrý život. Teda, taký dobrý, aký môže mať nerdka s umeleckým črevom, brigádujúca pre spoločnosť zaoberajúcu sa mixovaním vašej DNA. Jej práca je jednoduchá: stačí, aby sedela na zadku a dvíhala telefón („Ďakujeme, že ste zavolali do A.N.D. laboratórií. Mixujeme vašu DNA. S kým vás prepojím?“).  Ale ako to už býva v laboratóriách, kde sa zahrávajú s vecami, s ktorými by sa ľudia nemali zahrávať, dôjde k nehode. Wendy Watsonová urobí to jediné, čo by urobila nerdka s umeleckým črevom. Zachová si chladnú hlavu.

pcs_1-1376214966Nech sa A.N.D. laboratóriá zaoberali čímkoľvek, splodili vec, ktorá ako keby vyliezla z filmu Vec (z verzie Johna Carpentera). Po tom, čo Vec zneškodnila vedcov a zásahový tím, zaútočila na Wendy.  Tá si zachovala už spomenutú chladnú hlavu a pokúsila sa monštrum zneškodniť otváračom na listy. Neúspešne. Našťastie pre ňu sa dostavila pomoc vo forme muža, ktorý vyzeral ako dvojča Captaina America. Pomocou špeciálne vyzerajúcej zbrane vyradil monštrum a oznámil Wendy, že ak sa bude niekto pýtať čo sa stalo, tak má povedať, že došlo k výbuchu plynu. On tam nikdy nebol. Ich rozhovor sa nikdy nestal. A on je iba obyčajný Middleman.

pcs_1-1376214960Prvé číslo komiksu The Middleman vyšlo v júli roku 2005 a celkovo sa dočkal troch sérií. Za jeho vznik sú zodpovední kreslič Les McClaine (ktorý má perfektnú cartoonovú kresbu) a scenárista Javier Grillo-Marxuach. Ten pracoval na komiksoch od Marvel Comics a scenáristicky sa presadil v televízii: SeaQuest DSV, The Pretender (u nás známe ako Chameleón), Charmed, Médium a Lost. Plus bol zodpovedný za televíznu adaptáciu svojho komiksu, o ktorej som hovoril na začiatku článku. Seriál bol natočený v roku 2008 pre stanicu ABC Family a získal si mnohých skalných fanúšikov.

pcs_1-1376214953Tak ako naštvalo divákov, že bol ukončený seriál Firefly, tak naštvalo zrušenie seriálu The Middleman ešte viac ľudí. Hlavne preto, lebo bol pre všetkých, ktorý milujú popkultúru a zábavu. V každej epizóde je počuť Wilhelm Scream a hlavné postavy používajú falošné preukazy s menami postáv z kultových filmov a seriálov. Nehovoriac o odkazovaní na filmy (Návrat do budúcnosti, Indiana Jones, Stopárov sprievodca po galaxii, Krotitelia duchov, Die Hard, Útek z New Yorku a mnohé ďalšie), seriály (Doctor Who, Star Trek a MNOHÉ ďalšie) a veci súvisiace so všetkým čo je geeky a nerdy.

pcs_1-1376214929Hlavných úloh sa perfektne zhostila trojica Natalie Morales (ako Wendy Watsonová – vyzerá ako Mini-Me Rosario Dawson), Matt Keeslar (ako The Middleman – ktorý by pred pár rokmi naozaj mohol hrať filmového Captaina America) a Mary Pat Gleasonová (ako vždy naštvaná, robotická a nechcene pomáhajúca Ida). Seriál The Middleman mal, všetko čo mal mať správny seriál od nerda a geeka pre nerdov a geekov. Môžete si ho pozrieť napríklad na YouTube. Alebo niekde inde. To je fuk. Jednoducho si to pozrite a potom si prečítajte komiks. Alebo naopak. Nebudete ľutovať. To vám garantujem.

 

 

Pridaj komentár