The Wake: Nie sme tu sami

In Komiksy, Recenzia by KeramLeave a Comment

wake1Priepasť, Čeluste, Gula, Leviathan, Deep Star Six, Chobotnica a mnohé ďalšie filmy nás naučili, že svet pod hladinou morí a oceánov je pre ľudskú rasu nebezpečný. Jestvujú tam veci, ktoré považujú človeka za výbornú jednohubku alebo hostiteľa. Morské a oceánske hlbiny sú desivé a nikdy neviete, čo sa tam môže ukrývať. Prinajlepšom sú to škaredé a slepé ryby, prípadne obrie chobotnice. Prinajhoršom je to lovecraftovské monštrum. Túto tému si zobral na paškál jeden z najlepších súčasných scenáristov Scott Snyder, od ktorého ste si mohli prečítať napr. prvý diel výbornej ságy Americký upír a príbeh Batman: Soví tribunál. Ponorte sa spolu so mnou do hlbín Snyderovej mysle a pozrime sa, aké hrôzy na nás pripravil vo svojej novej minisérii nazvanej The Wake.

wake2Jednou z hlavných postáv je Dr. Lee Archerová, ktorá je expertka na ketologickú vokalizáciu. Študuje spev veľrýb, delfínov a iných podobných tvorov. Jej najväčším problémom je disfunkčná rodina, ale len do chvíle, kým ju kontaktuje agent Aston Cruz z ministerstva vnútornej bezpečnosti. Dr. Archerová narobila v minulosti ministerstvu riadne vrásky, ale to nie je dôvod, prečo ju agent Cruz navštívil. Dôvod jeho návštevy sa ukrýval na USB kľúči. Šlo o záznam zvuku zachyteného pred pár dňami neďaleko mesta Prudhoe na Aljaške. Zaznamenali ho náhodou. To, čo Dr. Archerová začula, nebol žiadny spev veľryby. Bolo to niečo iné, komplexnejšie a ministerstvo chce, aby zistila, čo je zdrojom zvuku.

wake3Naša dobrá doktorka urobí jedinú logickú vec, ktorú by urobil každý, kto nemá rád vládu. Odmietne. No agent sa len tak nevzdáva a dá jej ultimátum. Ak ona pomôže ministerstvu, oni jej pomôžu dostať sa späť medzi vedeckú elitu a ako bonus dostane späť svojho syna. S tými podmienkami Dr. Archerová súhlasí a s tým, že by celá expedícia mala trvať iba osem dní, vyráža na Aljašku. O desať hodín neskôr je naša hrdinka na určenom mieste. No namiesto klasických stanov a psovodov ju tam čaká ponorka s vedecko-militantnou posádkou. Po ponorení sa dostávajú experti v rôznych odboroch a ich ochranka do skutočného tábora. Tým je obria vrtná plošina, ktorá čerpá rýchlym tempom ropu. A ako to už býva, pri vŕtaní niečo našli. Alebo to našlo ich?

wake4Scott Snyder vie, ako nalákať čitateľov. Zoberie niečo neoriginálne ako napríklad upírov a prezentuje to spôsobom, ktorý je krásne novátorský. Podobne ako Mark Millar. Ale na rozdiel od neho vydáva svoje komiksy načas a jeho príbehy nikdy neomrzia. The Wake mi zahralo na správnu strunu. Vedátorka je kontaktovaná, aby pracovala pre vládu na odľahlom mieste, kde niečo našli? Čo mi to len pripomína? Film Vec (Carpenterova verzia), mixnutý filmom Priepasť. A nebol som ďaleko od pravdy. Presne tými filmami sa Snyder nechal inšpirovať a položil si otázku, „Čo by sa stalo, keby sa Vec dostala do civilizácie a ovládla svet?“

wake6No, asi by to nedopadlo dobre, súdiac podľa začiatku prvého dielu. Príbeh je totiž rozdelený na kapitoly. Tá prvá sa odohráva v apokalyptickej budúcnosti, dvesto rokov po hlavnom príbehu. Ten sa odohráva v súčasnosti. Zaujímavosťou je záverečná kapitola, ktorá sa odohráva v praveku. Niečo také znie na prvý pohľad chaoticky, ale Snyder zvládol skákanie v čase na jednotku. Príbeh plynie nenásilne vpred a všetko to dokopy dáva zmysel. Plus, v prvom čísle sme sa dočkali krátkeho flashbacku, v ktorom zrejme zistíme, čo sa stalo kedysi Dr. Lee Archerovej a prečo je jej rodina disfunkčná. Ešte nám zostáva do ukončenia príbehu deväť čísiel, takže sa máme na čo tešiť.

wake8O kresbu sa postaral Sean Murphy, ktorý už predtým spolupracoval so Snyderom na minisérii American Vampire: Survival of the Fittest.  Jeho kresebný štýl som si zamiloval pri minisériách Joe the Barbarian, Punk Rock Jesus a Hellblazer: City of Demons a k tomuto komiksu sadne ako riť batoľaťa na nočník. The Wake sa jednoducho podarilo. Scott Snyder, rovnako ako Zack Snyder, opäť nesklamal.

Pridaj komentár