Warcraft 3 … Hra, ktorá zmenila všetko

In Hry, Recenzia by Rado MikuškaLeave a Comment

Teda takmer všetko 🙂

V roku 2002 vydala spoločnosť Blizzard hru s názvom Warcraft 3. Očakávania boli veľké, veď išlo o nasledovníka veľmi populárnej stratégie zameranej na boje. Ale to, čo prišlo, nemohol nikto tušiť. Niečo, o čo sa firmy snažili posledných 10 rokov. Spojenie dvoch žánrov do jednej hry. A ak sa bavíme o Warcrafte 3, šlo o spojenie dvoch najpopulárnejších žánrov tej doby.

Real-time stratégia (RTS), kde ovládate pešiakov po mape, staviate budovy na ich recruitment, zbierate nejakú základnú surovinu, a potom prosto ovládnete súpera taktikou (alebo masou :-))
A potom tu je role-play game (RPG), a.k.a. hra na postavy. Máte svojho hrdinu, ktorý sa zdolávaním prekážok a plnením úloh zlepšuje.

paladinMožnosť veliť vlastným jednotkám a mať zároveň na ich čele niekoho, na kom vám záleží, pre koho by ste obetovali tretinu svojej armády, aby prežil (herovia boli veľmi silní v pokročilej fáze hry), bolo splneným snom všetkých fanúšikov.

Strategické možnosti hry dostávali úplne iný rozmer a boje úplne iný nádych. Ak k tomu prirátate 4 rôznorodé rasy, ktoré sa hrali naozaj rozdielne, veľký výber hrdinov a samotných pešiakov, ktorí mali vlastné kúzla a špeciálne útoky, kombinácie hrateľnosti boli nedozierne.

Multiplayer (t.j. hráte proti ďalšiemu hráčovi) bol excelentný a skvelá kampaň zo sveta Warcraftu a prestrihové scény umocňovali single player, čo len potvrdzovalo všeobecnú kvalitu hry.

Warcraft 3 bola jedna z prvých stratégií (spolu so Starcraftom), ktorá sa začala hrať masovo “profesionálne” a v turnajoch, ktoré zakladali odvetvie e-sportu. Stala sa bestsellerom, uznávanou hrou ako medzi hráčmi, tak aj medzi kritikmi (Metascore 92).

warcraft-vs-starcraft

Prečo ale píšem, že zmenila všetko? Lebo to, čo prišlo potom, je hlavné dedičstvo Warcraftu 3.

Samotní tvorcovia tým, že pridali do hry voľne prístupný editor máp a postáv, vytvorili nepriamo niečo, čo sa dnes hrdo pýši ako najhranejší herný štýl na svete (niečo ako, že Black Sabbath sú otcovia metalu ;-)). Warcraft 3 je otcom MOBA štýlu (multiplayer online battle arena – herného štýlu, kde proti sebe hrajú živí ľudia v teamoch na uzavretej mape).

Hráči (a tí šikovnejší “modderi”) si uvedomili, že to, čo ich najviac baví, je staranie sa o hrdinu, že na ňom im najviac záleží a vzhľadom na to, že prostredie stratégie je relatívne jednoduché na editovanie, prišli s nápadom. Prečo nehrať iba s hrdinami, vytvoriť im nejakú úlohu, quest, hrať iba proti iným ľuďom? Takto začali vznikať stovky minihier v samotnej hre Warcraftu 3. Úžasné množstvo tower defense hier, team survivalov, mazov a minirpg. A samozrejme …Defense of the Ancients (DOTA).

dota

Za mobu sa poďakujem pánom s nickami Eul, Guinsoo, IceFrog a samozrejme, hlavnému artworkerovi Kunkkovi. Modderi, ktorí vo svojom voľnom čase a zadarmo vytvorili nový herný štýl MOBA, ktorú mesačne hrá viac ako 40 miliónov hráčov.

Udržiavali a zveľaďovali svet doty od mapy k mape, od patchu k záplate a pridávali nových hrdinov s novými schopnosťami. My sme s úžasom sledovali a hraním podporovali vznik novej epochy v hernom biznise. A nerobte si srandu, turnaje pred 40 tis. divákmi s prizemoney v miliónoch dolarov v súčasnosti už nie sú na smiech. (možno v ďalšom článku?)

Eul, IceFrog a Kunkka boli najatí Valve (DOTA2)
Guinsoo sa stal hlavným developerom pre RIOT (League of Legends)

And the rest is history….

Áno Warcraft 3, si pre mňa ako Black Sabbath 😀

HRALI STE WARCRAFT 3? HRALI STE NIEKTORÝ Z MÓDOV, KTORÝ SA VÁM PÁČIL NAJVIAC?

Pridaj komentár