Zahrajte sa na agenta KGB alebo CIA v hre Cold War

In Hry, Recenzia by Kozy9Leave a Comment

Fantasy Flight Games (ďalej FFG) ako distribútor a výrobca moderných stolových hier si bol schopný za roky svojho pôsobenia vybudovať na trhu značnú reputáciu. Ponúkli nám komplikovanú, no pre náročných hráčov nenahraditeľnú Civilization: The Boardgame, inovatívny DOOM: The Boardgame, ale taktiež taký svetoznámy Starcraft, hru na motív Bioshocku, Star Wars, Hobbit, Lord of the Rings a mnoho iných vskutku podarených kúskov. Repertoár FFG je mnohotvárny a snaží sa pokryť rôzne herné princípy a žánre. V tomto článku som sa rozhodol poukázať na menej známy kúsok z dielní FFG, ktorý iba potvrdzuje, že FFG sa snažia vydávať kvalitné hry a neboja sa na trh poslať aj dačo nové.

cold-war-rightCold War: KGB vs CIA je  kartová stolová hra, ktorá uzrela svetlo sveta pred pár rokmi a žiaľ, nepodarilo sa jej preraziť dieru na trhu spoločenských hier, a to aj kvôli horšej prezentácii či počtu hráčov obmedzenému na dvoch jedincov. Ako už názov napovedá, KGB vs CIA je tematicky zameraná na obdobie studenej vojny a súperenie dvoch veľmocí – USA a ZSSR. Každá jedna karta sa nesie v duchu tejto tematiky, a to hlavne pomocou podareného dizajnu a skvelo spracovaných vyobrazení.

Jednotlivým súčastiam hry po grafickej stránke nie je čo vytknúť. Karty sú prehľadné, zobrazujú zaujímavé časti života z čias studenej vojny a všetky krásne zosilňujú pocit z kvalitne odvedenej práce, ktorý určite pocítite krátko po odohraní prvej hry. No ale ako sa vraví, nesúď knihu podľa obalu, takže ani ja sa nemôžem zameriavať iba na vizuálnu stránku tejto stolovky, ale musím niečo dodať aj k samotnému hernému pricípu.

coldwar_groupsZákladom každého jedného kola je získať vplyv v určitej náhodne vybranej krajine (vyhrať “objective”), a to pomocou rôznych tajných agentov. Hráč si vyberá agenta tak, aby jeho súper nevedel, aký agent bol nasadený. Tento prvok núti hráčov takticky uvažovať a spestruje hru. Výber správneho agenta môže byť totiž kritickým rozhodnutím a nesprávne rozhodnutie môže viesť k značnému zvýšeniu obtiažnosti v boji proti oponentovi. Po výbere agenta a po vyložení krajiny (objective) sa začína fáza “influence struggle”, v ktorej si hráči ťahajú a vykladajú kartičky s číslami a snažia sa priblížiť k hodnote čísla vyobrazeného na objective. Zároveň nemôžu prekročiť tzv. populačný limit objectivu, ktorý hovorí o maximálnom počte kariet, ktoré môže mať každý hráč vyložené pred sebou.

coldwar_scoretokensÁno, KGB vs CIA sa trochu podobá na upravené očko alebo Blackjack, no dovoľujem si tvrdiť, ale KGB vs CIA nie je slabá odnož týchto celosvetovo známych hier. Cold War síce čerpá inšpiráciu z týchto kartových hier, no na druhej strane ich značne upravuje, a to pomocou väčšej variability hrateľnosti podporenej rozdelením kariet skupín (kariet s číslami, ktoré ťahajú hráči) na karty vojenské, karty médií, karty priemyslu (alebo ekonomiky) a politické karty.

Rozdiel medzi týmito jednotlivými typmi kariet je nielen v ich farebnom prevedení, ale aj v ich schopnostiach. Hráči totiž pri boji o priblíženie sa k číslu objectivu môžu využívať tieto schopnosti tak, aby im pomohli zmocniť sa danej krajiny. Vojenské karty môžu byť použité na zničenie inej cielenej karty, karty médií vám pomôžu namiešať si alebo potiahnuť kartu, politické karty vám umožnia ukradnúť alebo naopak darovať nejakú kartu a v neposlednom rade ekonomické karty vám umožnia zabrániť oponentovi v použití jeho karty, alebo vám umožnia použiť vašu kartu ešte raz.coldwar_agents

Možno to tak nevyzerá, ale KGB vs CIA má naozaj síce jednoduchý, no prepracovaný a dobre fungujúci herný systém. Spája totiž staré dobré princípy a nové nápady, pričom výsledný efekt je viac než uspokojivý. Čím dlhšie sa ponárate do hry, tým viac si uvedomujete, že navonok uzavretá a z vonku repetitívne vyzerajúca hra ponúka v skutočnosti herný systém s veľkým počtom možností a taktík. A to najlepšie na tom všetko je to, že KGB vs CIA má veľmi krátku dobu osvojenia a nie je problém naučiť vášho kamaráta v priebehu 10 minút, ako hrať. Medzi hlavné nedostatky KGB vs CIA zaraďujem iba obmedzený počet hráčov a takmer identické opozičné strany, za ktoré sa dá hrať. Tieto nedostatky však nie sú schopné nijak vážnejšie narušiť plynulosť, hrateľnosť a zábavnosť hry, no na druhej strane jej uberajú na hodnotení.

VERDIKT: KGB vs CIA nie je úplne inovatívna hra, no darí sa jej spájať staré zaužívané princípy s trochou nových, sviežich nápadov. Má vysokú hrateľnosť a za krátku dobu si na ňu zvyknete. Cena sa pohybuje okolo prijateľných 11 eur a som si istý, že ak máte radi kartové stolové hry, tak kúpu určite neoľutujete. Škoda len, že hru môžu hrať iba 2 hráči, inak by som uvažoval oveľa vyššom hodnotení.

CELKOVÉ HODNOTENIE: 75%

Zdroj obrázkov: FFG

Pridaj komentár